Tuesday, September 26, 2023
HomeBez kategoriiJak zainstalować drupala 6. Instrukcja krok po kroku.

Jak zainstalować drupala 6. Instrukcja krok po kroku.

Drupal to świetny CMS. Ostatnio coraz bardziej popularny i coraz bardziej doceniany. Postawiłem już wiele drupalowych stron i jestem z tego CMS bardzo zadowolony, choź nie mam wykształcenia informatycznego. Uważam, że jest pod wieloma względami lepszy od popularniejszej joomli czy WordPresa.

Instalacja drupala nie jest trudna. Ten blog również jest zrobiony za pomocą Drupala. 

Wiele stron udostępnia gotowe instalatory skryptów, w których drupal jest dostępny. Za pomocą instalatorów takich jak na przykład fantastico szybko zainstalujemy drupala a intalator automatycznie utworzy bazę danych. Ja jednak skupie się na tradycyjnej instalacji, którą na początek warto poznać.

Krok 1.

Wystarczy nam serwer z obsługą php i bazą danych MySQL.   Ja posłużę się tutaj darmowym serwerem oferującym darmowe domeny: cba.pl

Rejestrujemy się na cba.pl ( proszę się nie bać – to nie strona centralnego biura antykorupcyjnego. hehe)

Następnie wybieramy nazwę domeny.

Po kliknięciu dalej uzupełniamy potrzebne dane i zapisujemy formularz. Teraz możemy odczytać e-maila na którego powinny przyjść informacje o rejestracji serwera. ( jeśli e-mail się nie pojawia może sprawdź folder spam)

Klikamy link potwierdzający rejestrację, i możemy przejść do strony logowania na cba.pl  Wpisujemy login i hasło ustalone wcześniej. 

Brawo! Mamy już swój serwer z obsługą PHP , MySQL  i własną domenę. www.superdrupal.cba.pl Po zalogowaniu jesteś w panelu Admina swojego serwera.

Krok 2.  

W kroku nr.2 musimy stworzyć bazę danych mySQL, w której nasz drupal będzie zapisywał wszelkie informacje. To bardzo prosta czynność. 

W panelu admina naszego serwera wybieramy opcję ” Zarządzaj SQL” i uzupełniamy tam dane. Wymyślamy sobie nazwę użytkownika i hasło. W ten oto sposób tworzymy naszą bazę danych.

 

Dane, które wyświetlą się po stworzeniu bazy musisz zapisać wraz z hasłem które nadałeś wcześniej.  Będą potrzebne one w dalszych działaniach. 

  Garść praktycznych informacji - Teneryfa (wyspy Kanaryjskie) na własną rękę. - Poszukiwacz przygód

Krok 3. 

Teraz trzeba wrzucić drupala na serwer. W tym celu pobieramy drupala. POBIERZ

Wybieramy w panelu naszego serwera zakładkę Konta FTP i następnie Menedżer plików. Nazwą użytkownika w moim przypadku będzie admin@superdrupal.cba.pl hasło takie samo jak do panelu głównego serwera. Gdy zalogujemy się do menadżera plików zobaczymy pliki już zapisane na naszym serwerze. Trzeba je wyrzucić zaznaczając je i klikając w opcję “kasuj”, następnie zatwierdzając.  Teraz plik drupala jaki już pobraliśmy wrzucamy na serwer za pomocą opcji przyślij. Wybieramy okno dla Archiwa (zip, tar, tgz, gz) i wybieramy pobrany wcześniej plik drupala. Zatwierdzamy zieloną “Fałką” i czekamy aż pliki drupala wyślą się na serwer a tam rozpakują.

Gdy mamy już pliki na serwerze możemy przejść dalej.

Krok 4.

Tak przygotowany serwer wraz z plikami jest gotowy by zainstalować drupala.  Wpisujemy adres swojej domeny ( w moim przypadku będzie to http://superdrupal.cba.pl) I tutaj ukazuje się nam w przeglądarce instalator drupala.  Wybieramy Install Drupal in English a Drupal czerownym komunikatem powiadamia nas co musimy jeszcze zrobić  by móc kontynuować instalację.

zdjęcie

Drupal informuje nas, że na serwerze musimy zmienić uprawienia nazwę i uprawnienia dla pliku /sites/default/default.settings.php  . Musimy zmienić nazwę pliku na samo settings.php . A więc za pomocą menadżera plików odszukujemy plik default.settings.php i zmieniemy jego nazwę na settings.php  Zmieniamy dodatkowo uprawienia tego pliku za pomocą funkcji Chmod na 666. 

Teraz tworzymy dodatkowy katalog za pomocą funkcji Nowy Katalog. Katalog ma znajdować się w sites/default i ma mieć nazwę files. Zmieniamy uprawienia katalogu files na 666. 

Odświeżamy naszą drupalową domenę i jeśli wszystko poszło dobrze to drupal prosi nas o podanie takich danych jak Database name, Database username, Database password. To są dane jakie powinniśmy mieć zapisane przy tworzeniu bazy danych. Wpisujemy je do drupala. Jeśli tych danych nie pamiętamy lub nie zapisaliśmy możemy je sprawdzić w panelu serwera cba.pl 

  Czeska Praga [Galeria zdjęć] - Poszukiwacz przygód

CDN

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments