Friday, June 14, 2024
HomeBez kategoriiCo warto zobaczyć na Roztoczu. Co warto Zwiedzić.

Co warto zobaczyć na Roztoczu. Co warto Zwiedzić.

Roztocze, nie mylić z roztoczami ( jak robią to niektórzy ludzie z zachodniej Polski) 😉 jest miejscem, które szczególnie gorąco i serdecznie chcę polecić ludziom żądnym turystycznych wrażeń.  Zapraszam  do krainy położonej między wyżyną Lubelską  a kotliną Sandomierską. W tym wpisie podpowiem Ci co zobaczyć na Roztoczu. Urodziłem się i wychowałem na Roztoczu. Kiedyś dziwiłem się „co ludzie, z dużych miast  widzą w spędzaniu czasu w takich miejscach”. Dziś, gdy już kilka ładnych lat nie mieszkam w rodzinnych stronach, zacząłem doceniać uroki Lubelszczyzny i rozumiem zachwyty i westchnięcia przyjezdnych, którzy mają okazję tam zawitać. Natura, cisza , spokój, i (jeszcze!) brak pielgrzymek turystów zachęca do odpoczynku w tym miejscu. I wcale nie trzeba się tu nudzić- bo atrakcji turystycznych cieszących oko i ucho jest tam całkiem sporo. Zresztą sami zobaczcie…

Co warto zobaczyć na Roztoczu

Zamość – zwiedzanie proponuję zacząć od Zamościa. Jest to bardzo malownicze, ciekawe miasto z jedną z najładniejszych ( moim zdaniem) starówek w Polsce – będąc na Roztoczu musisz to zobaczyć!
O Zamościu więcej  przeczytasz więcej tutaj.  

Zwierzyniec oraz Roztoczański Park Narodowy – trzydzieści  kilometrów od Zamościa mieści się miasteczko będące „stolicą” Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec to nie tylko czyste powietrze, natura i lasy nie tknięte ręką cywilizacji. To też, kościółek wybudowany na środku jeziora, kąpieliska, stary browar, oraz budowle, jakie pozostawił po sobie Jan Zamoyski. Właśnie tutaj mieściły się kiedyś jego stajnie, i budynki gospodarcze Ordynacji Zamojskiej.Jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy, kuny, borsuki – to zwierzęta, które można spotkać spacerując szlakami turystycznymi Roztocza.

Szumy nad rzeką Tanew to kolejne miejsce, które warto zobaczyć będąc na Roztoczu. Przybywają tu turyści z okolicy i nie tylko, po to by podziwiać,  jak rzeka przepływająca przez leśne pagórkowate tereny poradziła sobie z naturą tworząc półki z mini wodospadami.

  Baśniowe krajobrazy na wyspie Południowej - Nowa ZelandiaNie tylko o podróżach

Krasnobród – miejscowość rekreacyjna. Tutaj znajdziemy zalew udostępniony dla turystów ale i też inne atrakcje. Krasnobród w okresie letnim staje się miejscem pełnym plażowiczów, w zimie zaś turyści ściągają tu by skorzystać z uroków zimy ( w miasteczku funkcjonuje wyciąg narciarski). Wierni pielgrzymują do Kaplicy św. Rocha – malowniczo położony kościółek. W Krasnobrodzie można znaleźć źródło, z którego woda według miejscowych ludzi ma właściwości uzdrawiające.

Zagroda Giuciów – tutaj można cofnąć się w czasie o kilkaset lat. Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądała kiedyś Polska wieś z zabudowaniami krytymi strzechą, warto wybrać się do Guciowa. Wewnątrz skansenu, zgromadzono przyrządy i narzędzia codziennego użytku jakie w minionych latach wykorzystywali nasi przodkowie.

Szlaki łączące atrakcje turystyczne Roztocza

Dla miłośników długich pieszych wędrówek, jak i rowerowych eskapad na łonie natury Roztocze również ma coś ciekawego do zaoferowania. Znajduje się tu sporo ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, gdzie na ich trasie można niejednokrotnie spotkać dzikie zwierzęta jak i piękne pagórkowate krajobrazy.  Szczególnie polecam szlak niebieski ze startem w Bełżcu ( stacja PKP) przecinający całe roztocze, na któego trasie znajdziemy to co na Roztoczu najciekawsze i najpiękniejsze.
Zapraszam na Roztocze! 🙂

Mapa Centralnego Szlaku Turystycznego Roztocza

Pokaż Centralny Szlak Roztocza Bełżec – Szastarka (szlak niebieski) na większej mapie

Tagi: Polska

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments